۱۰ درس طلایی از زندگی استیو جابز

استیو جابزبعد از مطلبی که راجع به اینشتین نوشتم و با استقبال بسیار زیادی روبرو شد ! بسیار مایل بودم مطلبی درباره استیو جابز داشته باشم .کسی که هنر و شخصیتش به تعریف نسل جدیدی از تکنولوژی و دگرگونی جهان کمک کرده است .این شخص صاحب شرکت افسانه ای که همه ما می شناسیم هست ،شرکت اپل. و این شرکت کامپیوترهای شخصی ، سخت افزار و نرم افزارهای خودش را خود به تنهایی تولید می کند .

این مرد با انرژی نا محدود و شخصیت کاریزماتیک و گیرای خود یک مدیر جذاب و منحصر به فرد به شمار می آید .حتی هنگامی که سعی می کند خیلی معمولی و عادی صحبت کند ،سخنانش بسیار زیرکانه است ، و در سخنوری استعداد خاصی دارد . اغراق نیست که بگوییم استیو جابز برترین مدیر آی تی سال های اخیر بوده است .حتی لباس پوشیدن او منحصر به فرد و در نوع خود بسیار جالب است .

در اینجا متنخبی از بهترین حرفایی که او زده جمع آوری شده است ، درس هایی طلایی که به شما برای موفقیت در زندگی کمک می کند:

۱ . نو آوری تمایز بین یک رهبر و یک دنبال رو است

نوآوری هیچ گونه مرزی ندارد. تنها مرز فقط تخیل شماست. زمان در اختیار شماست که چه چیز را می خواهید از این جعبه بیرون بیاورید. اگر شما جزئی از یک صنعت رو به رشد هستید، به راه هایی فکر کنید که بیشتر موثر باشید؛ چگونه مشتری پسندتر باشید و اینکه چگونه به سهولت تجارت کنید. اگر شما جزئی از یک صنعت راکد هستید، هر چه سریع تر از آن بیرون آیید قبل از این که خودتان فرسوده شوید، غیر موثر شوید و از تجارت خارج شوید. به یاد داشته باشید که طفره رفتن اینجا یک گزینه برای شما محسوب نمی شود. هم اکنون شروع به نوآوری کنید.


۲ . معیاری از کیفیت باشید .بعضی از افراد در محیط هایی که ممتاز بودن و برتری انتظار می رود استفاده نمی شوند .
هیچ میانبری به برتر بودن نیست .شما باید برتری خودتان را تعهد کنید .از استعدادها و توانایی های خود استفاده کنید و مهارت هایی که بهترین راه را برای جلو انداختن شما از بقیه مهیا می سازد را به کار گیرید .با یک استاندارد بالا زندگی کنید و به جزئیاتی که واقعا باعث تفاوت شما با دیگران می شود توجه کنید.ممتاز بودن و برتری سخت نیست . خیلی ساده همین الان تصمیم بگیرید که ممتاز و برتر باشید و سپس از آن چیزی که زندگی به شما بازتاب می دهد متحیر می شوید.


۳ . تنها راهی که می توانید کارهای بزرگ انجام بدهید این است که آنچه انجام می دهید را دوست بدارید .اگر شما هنوز این راه را پیدا نکردید ،به جستجو ادامه دهید .درمانده نشوید .با تمام وجود از ته قلب خود تلاش کنید، سر انجام شما این راه را پیدا خواهید کرد.
من این را در ۴ کلمه خلاصه می کنم : Do What You Love یا کاری انجام بده که دوستش داری . در جستجوی حرفه و مسیری باشید که به زندگی شما جهت ، مقصد و خشنودی می دهد .هدف ها را تشخصی دهید و برای هدف هایی که به زندگی شما معنی و ارزش می بخشد تلاش کنید .این کار فقط به سلامتی روحی و انگیزه داشتن شما کمک نمی کند ، بلکه باعث می شود شما در زمان های سختی احساس بهتری داشته باشید و التیام بخش شما خواهد بود .آیا شما در روز شنبه صبح از تخت خود می پرید و پیش به سوی پیشرفت و کارهای این هفته می روید؟ اگر پاسخ شما خیر است بیشتر فکر کنید تا دلیلش را پیدا کنید .


۴ . می دانید که بیشتر غذایی که می خوریم به دست افراد دیگری درست شده است. لباسی را می پوشیم که کسان دیگری آنها را ساخته اند. ریاضیاتی را استفاده می کنیم که اشخاص دیگری آن را توسعه داده اند … منظورم این است که ما به ندرت چیزی را به دست می آوریم. خیلی شگفت انگیز و خارق العاده است وقتی چیزی را خلق می کنید که بر اساس تجربه و دانش بشری باشد.

به صورتی زندگی کنید که از لحاظ اخلاقی منطقی باشد. سعی کنید که در دنیای اطرافتان تغییری حاصل کنید و به سوی بهتری سوق دهید. آن گاه توجیه بهتری برای زندگی خواهید یافت و بهترین مرهم برای ملالت و خستگی به شمار می رود. همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن هست. همیشه در مورد کاری که انجام می دهید با دیگران گفت و گو کنید. نصیحت نکنید یا حق به جانب نباشید و یا متعصبانه فکر نکنید همچنین افراد را از بحث دور نکنید. از مثال زدن خجالت نکشید و از هر فرصتی استفاده کنید که به دیگران اجازه دهید بدانند که چه کاری را انجام می دهید.


۵ . در بودا یک اصطلاح هست به نام : “افکار یک نوآموز” .  بسیار شگفت انگیز است که افکار یک نو آموز را داشته باشید.

نوعی طرز تفکر است که هر چیز را به صورتی که هست می بینید، قدم به قدم و در یک آن به ماهیت هر چیز پی خواهید برد. افکار نو آموز نوعی تمرین عبادت و ریاضت در اعمال به حساب می آید. این فکر هست که باعث تصدیق بلا تصور و چشم داشت، قضاوت و پیش داوری می شود. به افکار یک نو آموز که به مانند یک کودک دنیای اطراف خود را می بیند نگاه کنید، پر از کنجکاوی، شگفتی بهت و حیرت.

۶ . ما معتقدیم که شما تلوزیون نگاه می کنید تا فکر نکنید ، و زمانی که شما با کامپیوتر کار می کنید ، می خواهید فکر کنید

مطالعات آکادمیک در طول دهه های مختلف نشان دهنده ی این است که تلویزیون اثر مهلکی بر روح و روان انسان دارد. بیشتر بینندگان تلویزیون می دانند که عمل آنها باعث کندی در ذهن و تباهی آن می شود ولی بیشتر زمان خود را جلوی این جعبه می گذرانند. پس تلویزیون را خاموش کنید و سلول های مغزی خود را نجات دهید. اما بسیار محتاط باشید، کامپیوتر هم می تواند باعث از بین رفتن سلول های مغزی شود. سعی کنید صحبتی داشته باشید با شخصی که به مدت ۸ ساعت در روز به بازی های اکشن یا مسابقه ای می پردازد !


۷ . من تنها کسی هستم که یک چهارم یک بیلیون دلار را در یک سال از دست داده ام … این موضوع خیلی شخصیت ساز است.

اشتباه کردن را برابر با اشتباه بودن ندانید. شخص موفقی وجود ندارد که تا به حال دچار اشتباه یا شکست نشده باشد، افراد موفق اشتباه می کنند و نوع زندگی خود را عوض می کنند یا نحوه ی عملکرد خود را تغییر می دهند که بتوانند با اشتباه خود رویارویی کنند، پس بار دیگر آن اشتباه را انجام نخواهند داد. آنها اشتباهاتشان را بازگو می کنند تا اخطاری باشد نه اینکه نشانه ی نا امیدی یا بی کفایتی باشند. اشتباه کردن به این معنا نیست که مثل یک احمق زندگی می کنید.


۸ . من تمام فن اوری هایم را برای یک بعد از ظهر بودن با سقراط معامله می کنم.

در دهه گذشته ، کتاب های زیادی از شخصیت های بزرگ تاریخی در کتاب خانه های سرتاسر جهان موجود است . و سقراط به همراه لئوناردو داوینچی، نیکولاس کوپرنیک، چالز داروین و آلبرت انیشتن قله های الهامات در استقلال اندیشمندان هستند. اما سقراط اولین بود. چیچرو در مورد سقراط می گوید: ” او فلسفه را از آسمان به صورت زنده برای مردمان به زمین آورد.” بنابراین از اصول سقراط در زندگی، کار، یادگیری و روابط خود استفاده کنید. این کار را برای خودتان انجام دهید نه برای سقراط، و ببینید چه قدر درستی ، زیبایی و خوبی می توانید به زندگی هر روزه ی خود وارد کنید.


۹ . ما اینجا هستیم که تغییری در جهان به وجود آوریم، در غیر این صورت چرا هم اکنون اینجا هستیم؟

شما می دانید که کارهای بزرگی در زندگی می توانید انجام دهید؟ و می دانید که هر زمان که یک فنجان قهوه برای خود می ریزید چقدر این کارهای بزرگ خاک خواهند خورد؟ و قصد دارید قبل از انجام این کارها کمی بیشتر فکر کنید … همه ی ما با هدیه ای به دنیا آمده ایم که به زندگی بدهیم، هدیه ای برای تمام رؤیاهایمان ، رغبت هایمان، احساساتمان و کنجکاوی هایمان. این هدیه در واقع هدف ماست. شمابرای انتخاب هدف خود نیاز به هیچ اجازه ای از دیگران ندارد . هیچ رئیسی، معلمی، والدینی یا کشیشی این قدرت را ندارد برای شما تصمیم بگیرد که هدف شما چیست. فقط باید این هدف منحصر بفرد را بیابید.


۱۰ . زمان برای شما محدود است، پس وقت خود را برای زندگی دیگران تلف نکنید. در عقاید تعصب آمیز به دام نیافتید .به گونه ای زندگی نکنید که نتیجه ی افکار افراد دیگری هستید. نگذارید سر و صداهای افکار دیگر باعث شود به صدای درونی خود گوش نکنید. از همه مهم تر، این جرئت را داشته باشید که از قلب خود پیروی کنید. ضمیر نا خود آگاه تنها چیزی است که می داند شما به چه تبدیل خواهید شد. هر چیز دیگر در درجه ی دوم قرار خواهد گرفت.

آیا شما از زندگی برای به تحقق رساندن رویای دیگران خسته شده اید؟ شک نکنید این زندگی شماست و شما این حق را دارید که هر گونه که می خواهید زندگی کنید. به گونه ای زندگی کنید که شما انتخاب می کنید و شما رئیس خود هستید.

هر یک از این درس ها ممکن است در ابتدا برای گنجاندن در زندگی مشکل به نظر برسد ، اما اگر شما مسیر را هموار کنید این درس ها به سادگی برای شما رخ خواهد داد و خواهید دید که چه پیشرفتی در زندگی و عملکرد خود خواهید داشت . پس پیش بروید و این نکات را رعایت کنید .

آپدیت :

استیو جابز در ۱۴ مهر ۱۳۹۰ به علت بیماری در سن ۵۶ سالگی بصورت فیزیکی از بین ما رفت ٬ اما فکر ٬‌ایده و تولیدات او همیشه روی میز ٬ در گوش ٬ توی دستان ما و در بهترین خاطرات ما برای همیشه باقی خواهد ماند .

1. استیو جابز می گوید: ” به مانند معیار کیفیت باشید. بیشتر مردم انتظار ندارند که محیط اطرافشان بهترین مکان برای یافتن شگرفی است.”

هیچ راه کوتاهی به برای رسیدن به شگرفی نیست. شما این تعهد را خواهید داد که شگرفی را بسازید. از استعدادها، توانایی ها و مهارت های خود در بهترین شکل ممکن استفاده کنید و با انرژی گرفتن از دیگران، از آنان پیشی بگیرید. در معیاری بالاتر زندگی کنید و به جزئیاتی که باعث پیشرفت در زندگی شود، توجه کنید. شگرفی خیلی هم دشوار نیست، همین الان این تصمیم را بگیرید که بهترین ضربه خود را به ساده ترین وجه ممکن وارد کنید، آن گاه منتظر بمانید که زندگی چه چیز به شما خواهد داد.

اشتراک گذاری مطلب:
 • Add to Google Buzz
 • Twitter
 • Facebook
 • del.icio.us
 • FriendFeed
 • Google Bookmarks
 • Yahoo! Buzz

پستهای مرتبط۳۵ دیدگاه

 1. مهدی می‌گه:

  جالب بودش.

  توصیه میکنم حتما صحبت هاشو هم گوش کنی. برات حتما خیلی جذابه.

  http://www.ted.com/speakers/steve_jobs.html

  [پاسخ]

  مهرداد نایب پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹م, ۱۳۸۹ ۰۴:۰۵:

  حتما مهدی جان ، تشکر

  [پاسخ]

 2. Hoda می‌گه:

  خیلی قشنگ بود :)
  ممنون

  [پاسخ]

 3. فرشاد می‌گه:

  بسیار عالی و آموزنده بود ممنون

  [پاسخ]

 4. مسعود می‌گه:

  سلام… خیلی ممنون… مطلب قشنگی بود. از موارد ۹ و ۱۰ خیلی بیشتر خوشم اومد…

  راستی تو مورد اول بجای “راکد” نوشته شده “راکت”

  [پاسخ]

  مهرداد نایب پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹م, ۱۳۸۹ ۲۰:۵۶:

  سلام
  لطف داری مسعود جان
  بابت غلط املایی هم خیلی مرسی :)

  [پاسخ]

 5. محمد می‌گه:

  دست شما درد نکنه خیلی جالب بود

  [پاسخ]

 6. Sadeq می‌گه:

  من سعی می کنم مثل استیو بشم
  و حتما موفق می شم
  who don’t love you steve?

  [پاسخ]

 7. سعید می‌گه:

  سلام

  خیلی عالی بود.
  تشکرات بسیار :)

  [پاسخ]

 8. arya می‌گه:

  خیلی جالب و آموزنده بود…
  سپاس

  [پاسخ]

 9. acathur می‌گه:

  اینشتین درست هست انیشتین

  [پاسخ]

  مهرداد نایب پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰م, ۱۳۸۹ ۲۲:۴۵:

  درسته ، ممنون از شما . تصحیح شد

  [پاسخ]

 10. حسین می‌گه:

  ممنون از مطلب جالبت !
  خیلی بهش نیاز داشتم ;)

  [پاسخ]

 11. مرســـــــــــــــــــــــــــــــــــی

  [پاسخ]

 12. وحید می‌گه:

  ممنون
  خیلی عالی بود
  در مورد توضیح نقل قول دومی فکر میکنم اون چیزی که جابز گفته با تفسیر گفته شده متفاوته. جابز گفته: love what you do و بنظر من این با Do what you love تفاوت داره.

  [پاسخ]

  مهرداد نایب پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰م, ۱۳۸۹ ۲۲:۴۸:

  سپاسا
  من جایی ندیدم که گفته باشه love what you do ، اگه شما منبعی دارید حتما بگید که تصحیح کنم

  [پاسخ]

 13. بابک می‌گه:

  از دروغ پردازی های اخیرش هم(در مورد iphone 4) شاید بشه بعنوان روشی برای فرار از اشتباه و شکست درس گرفت…

  [پاسخ]

 14. وحید می‌گه:

  @مهرداد نایب
  البته منظورم نقل قول ۳ بود که اشتباه نوشتم ۲
  در این مورد هم خود استیو جابز گفته:
  “The only way to do great work is to love what you do. … t”
  رجوع شود به منبع

  [پاسخ]

 15. ندا می‌گه:

  لطفا همیشه از این مطالب بذارید ممنون

  [پاسخ]

 16. k می‌گه:

  borobaba in harfha dige kilisheii shodeh

  [پاسخ]

 17. متین می‌گه:

  سلام مرسی از مطلبتون … لطفاً استیو رو مسخره نکنید … استیو نمونه یک انسان مومن هست … یعتی به کارش ایمان داره … کاش خیلی هامون مثل اون بودیم … نه اینکه فقط صحبت نا بجا بکنیم …

  [پاسخ]

 18. طراحی سایت می‌گه:

  با سلام
  ممنون از مطالب قشنگتون…
  واقعآ فوق العاده بودن…
  دمتون گرم:)

  [پاسخ]

 19. شهاب می‌گه:

  عالی بود دستتون درد نکنه. انشاء اله باز هم راجع به استیو مطلب بنویسید از بقیه بچه ها مثل بیل گیتس و مایکل دل هم غافل نشید

  [پاسخ]

 20. سامان می‌گه:

  فوق العاده بود همین رو می تونم بگم

  [پاسخ]

 21. محمدعلی می‌گه:

  چقدر بی نظیر و عالیه…غیر قابله باوره…!
  من نمی دونم بیل گیتس چجوری به خودش جرات میده با استیو جابز رغابت کنه؟

  البته هر دوشون انسان های بزرگی هستن و خیلی خدمت به دنیا و مردم کردن…مخصوصاً بیل گیتس…ولی محصولات استیو جابز واقعاً فوق العاده هست…

  ما تو ایران اکثراً با ماکروسافت سر و کار داریم…ولی اگر شرایط استفاده از اپل بیشتر بود…هیچ وقت سراغ ماکروسافت نمی رفتم….

  [پاسخ]

 22. سعید می‌گه:

  Very GoooooooooooD …

  [پاسخ]

 23. خداییش عجب عنصر جالبی این بنده خدا …

  [پاسخ]

 24. هومن می‌گه:

  مرسی. حس خوبی در من ایجاد کرد.

  [پاسخ]

 25. علی می‌گه:

  مورد ۵ کمک میکنه که نوآور باشیم. بسیار عالی. ممنونم.

  [پاسخ]

 26. asra می‌گه:

  salam vaghean ali bod lotfan age baraton maghdore az in ghanonha mesle ghanone estiv jabz be emailam befrestid mamnon az zahamateton

  [پاسخ]

 27. Yek shakhs می‌گه:

  در یک نگاه شاید بگیم اینا حرفای خوبیه از یه آدم خوب و موفق ولی ارزش این حرفا بالاتر از اون چیزیه که ما تصور میکنیم.اگر میشد براش ارزش مادی در نظر گرفت اون وقت کسی توان خریدش رو مطمئنا نداشت.با تشکر از سایتتون

  [پاسخ]

 28. محسن می‌گه:

  من از کمتر شخصیتی خوشم میاد اما نمیدونم چرا اینقد استیو رو دوست دارم اولین بار تو مجله دانشمند آذرماه یه مطالبی در موردش خوندم واقعا فوق العاده بود خدایش رحمت کناد
  هر روز طوری زندگی کن که گویی آخرین روز زندگی توست

  [پاسخ]

 29. Ali می‌گه:

  عالی بوذ-مرسی

  [پاسخ]

نظر بگذارید

 
© 2010 ویزویز
تمام حقوق محفوظ برای ویزویز
کپی مطالب بدون ذکر منبع ممنوع می باشد
Theme Editor :Mehrdad Nayeb
Powerd By Wordpress